novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyPlastová revoluce po měsíci: Lidé vrátili 70 tisíc záloh a počet každým...

Plastová revoluce po měsíci: Lidé vrátili 70 tisíc záloh a počet každým dnem roste

Od začátku roku můžete ve více než 2 000 prodejnách po celém Slovensku najít dva druhy plastových lahví a plechovek.

Na první pohled je odlišíte etiketou – ty nové na obalu mají vytištěné písmeno „Z“ obkroužené šipkami. Druhý rozdíl je jejich hodnota. Pokud takový obal po použití vrátíte nepoškozený zpět do prodejny, vrátí vám za každý kus 15 centů.

„Od spuštění systému se zatím vybralo téměř 70 tisíc zálohovaných obalů,“ vyčísluje Lucia Morvai, ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci organizace Správce zálohového systému. Morvai vytváří, financuje a koordinuje fungování zálohového systému jednorázových nápojových obalů na Slovensku. Jeho členové společně uvádějí na trh téměř 80 % všech zálohovaných obalů. Dohromady tak zatím lidem vyplatili více než 10 tisíc eur.

Obchody čekají plný rozběh na Velikonoce
V praxi je postup velmi jednoduchý. Zákazník vrátí zálohované láhve a plechovky do automatu v prodejně. Zařízení mu nabídne na výběr finanční kredit, tedy zálohu za předané obaly. Ta může mít formu kreditu, respektive slevy z nákupu, kterou může uplatnit v dané prodejně, případně obdrží vyplacenou zálohu v hotovosti.

VIDEO: Zálohování PET-lahví zvýší efektivitu i čistotu recyklování

Pokud ale zákazník do automatu vloží ještě „starou“ nezálohovatelnou „láhev“, nedostane nic. „Automat nezálohované obaly ani neodebere,“ popisuje Dagmar Skalníková, manažerka pro vztahy s veřejností a komunikaci pro YEME Plnochutné potraviny.

Řetězce zatím začátky nového systému hodnotí pozitivně. Všechno podle nich probíhá plynule. „Na zálohový systém jsme se připravovali téměř rok. První automat jsme měli už v únoru 2021 v prodejně KRAJ v Devínské Nové Vsi, abychom si předem vyzkoušeli jeho fungování as ním související logistiku,“ popisuje Marek Koštrna, marketingový manažer sítě Terno.

„Jediná drobná komplikace, kterou jsme také očekávali, je, že někteří zákazníci nosí staré obaly bez loga. Náběh zálohovaných obalů do prodejen ale probíhá postupně a předpokládáme, že jejich počet se bude výrazně zvyšovat po 31. lednu 2022, kdy pro výrobce končí možnost dodávek nezálohovaných obalů,“ konstatuje Samuel Machajdík, mluvčí Kauflandu.

Podobná očekávání mají i prodejny společnosti COOP Jednota, pod kterou patří i mnohé obchody menší než 300 metrů čtverečních prodejní plochy. Ty mají zatím výběr obalů od zákazníků dobrovolný. „Začátkem roku jsme zaznamenali komplikace při dodávkách pytlů a plomb od Správce zálohového systému, zároveň nám zpožďovaly dodávky některých automatů do prodejen, které se chtěly do zálohování zapojit dobrovolně. Plný náběh zálohování PET lahví a plechovek předpokládáme před Velikonocemi,“ říká ředitel obchodní sekce COOP Jednoty Slovensko Branislav Lellák.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper