novinky

Plazmový hořák aneb proč se nejlépe hodí k řezání kovů?

Redakce doporučuje

Zpracování kovových materiálů zaznamenalo v posledních desetiletích obrovský pokrok. Těžký průmysl sice stále představuje výraznou součást národního hospodářství, nicméně továrenské provozy jsou značně modernizovány a automatizovány. Významný příspěvek ke zlepšení ergonomie práce řemeslníků přinesl i plazmový hořák. Díky jeho jedinečným vlastnostem je možné kovové profily a tyče řezat v kratším čase s vyšší přesností a menšími náklady.

Konec klasických pil?

Ještě předtím, než byl masivně rozšířen plazmový hořák i do amatérských řemeslnických kruhů, bylo nejčastějším způsobem řezání kovových profilů a tyčí použití klasických pil a brusek. Ty se pomocí speciálních řezných kotoučů otáčejících se vysokou rychlostí snažily o přesné řezání kovových materiálů. Jak je vám asi jasné, tento technologický postup nebyl zrovna rychlý a o jeho efektivnosti není třeba hovořit. Náklady na řezání, byť jen tenkého plátku kovu byly enormní.

Kouzlo plazmového hořáku

Oproti tomu plazmový hořák pracuje na zcela odlišném principu. Jeho hlavní kouzlo tkví v plynu vyfukovaném prostřednictvím hořáku, který je ovšem zapálen elektrickým obloukem. Právě v tomto okamžiku u hořáku vzniká plazma o neuvěřitelně vysoké teplotě, která dokáže jakýkoliv kov relativně rychle roztavit. Řezání kovových profilů a nosníků se tedy stalo nejenom efektivní, ale také velmi přesné.

Má plazma omezení?

V rukou zkušeného řemeslníka se dá tvrdit, že plazmová řezačka nedisponuje žádnými omezeními. Díky moderním vymoženostem, jako je například možnost regulace přísunu plynu, je totiž možné přesně řezat i tenké kovové materiály. Na nich pak není ani stopa po vysoké teplotě, takže po uříznutí není třeba žádného dalšího opracování. Naopak v případě silných nosníků je možné přísun plynu zvýšit, aby řezání netrvalo tak dlouho.

Plazmový hořák se nedá s klasickými bruskami vůbec srovnávat. Kov je najednou možné řezat rychle, snadno, a hlavně velmi přesně.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nedostatek světla v interiéru řeší střešní světlíky

Přirozené denní světlo je vždycky lepší než to umělé. Samozřejmě i z důvodu úspory za energie, ale především proto,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img