Odhaduje se, že v roce 2021 vzrostl prodej diamantových šperků v USA o 35 až 45 procent ve srovnání s rokem 2020. Ještě překvapivější je však srovnání s rokem 2019, který nepoznamenala pandemie koronaviru. V porovnání s ním zaznamenal americký trh loni nárůst zhruba o 15 až 25 procent a to už je mnohem působivější, uvedl analytik diamantového odvětví Paul Zimnisky pro Investiganews.com.
Odpověď v tom, proč se najednou začaly více kupovat šperky, však nespočívá v dohánění zrušených a přesouvaných svateb či jubilejních oslav. Faktem je, že lidé, kteří chtějí investovat, si v posledních letech uvědomili rostoucí hodnotu diamantů a šperků. K té už delší dobu přispívá fakt, že naleziště drahokamů jsou konečná a tedy vyčerpatelná. Aktuálně se však do hry zapojila také společensko-politická situace.
Ukrajinsko-ruský konflikt přispěl k tomu, že ceny akcelerovaly, neboť až třetina diamantové suroviny pochází z ruských dolů. Vytěžené diamanty se v současnosti na trh nedostanou nejen kvůli sankcím, ale také vzhledem k logistickým problémům v regionu. Pokud budete chtít koupit krásně vybroušené diamanty, může se stát, že nebudou. Špičkové řemeslné brusírny v době stagnace trhu a během pandemie snižovaly stavy zaměstnanců a zavíraly brusičské školy.
Náušnice z bílého zlata se smaragdy a diamanty
Náušnice z bílého zlata se smaragdy a diamanty
Růst ceny zlata i drahých kamenů způsobil otřes v klenotnických domech. Nejen milovníci šperků, ale také investoři si uvědomili nedostižnou výhodu diamantů a drahokamů – jsou likvidní, přenositelné a představují největší hodnotu koncentrovanou v malé hmatatelné věci. Výsledkem tedy je, že již několik let rostoucí trh šperků obdržel další impulsy a zájem roste a nejbližší měsíce růst dále bude. Ať už v případě investičních diamantů nebo investičních šperků, jejichž hodnota je navýšena o cenu ruční řemeslné práce.
Za investiční šperk se považuje takový, který má diamant větší než jeden karát. Stejně však tou nejkrásnější a nejhodnotnější ingrediencí investičního šperku mohou být i jiné drahokamy. Jejich ceny také atakují historické rekordy. Klenotníci aktuálně hlásí meziroční růst ceny v případě rubínu až 80 procent, při safírech 60 procent a smaragdy si polepšily o 50 procent. A čím větší kámen, tím vyšší meziroční růst.
Samozřejmě, nelze se na vše dívat docela racionálně – obzvláště u šperků jde často io emocionální investici – součást rodinného příběhu, vzpomínku na konkrétní událost, která se uchovává při každém pohledu na třpytivý vzácný kámen či výjimečnou ruční práci. I to by tedy měli zohlednit potenciální kupci komodit jako jsou zlato, diamanty, drahokamy a šperky z nich vytvořené. Určitě však platí, že koupit vzácný šperk v těchto dnech a týdnech je zároveň dobrá příležitost ke zhodnocení úspor, ale i jejich ochraně.
Prsten z bílého a růžového zlata s bílými a…
Prsten z bílého a růžového zlata s bílými a růžovými diamanty
Zvýšený počet poptávek za ostatní týdny eviduje také největší klenotnická síť na Slovensku a Čechách, které seskupuje značky ALO diamonds, ALOve a Halada. „Zájem klientů evidujeme zejména u investičních šperků. Ať už přímo v našem kreativním ateliéru, nebo v prodejnách. Pracujeme již dvě desítky let s našimi klienty na bázi oboustranné důvěry a respektu a těší nás, že se na nás obracejí i nyní,“ uvedl Alojz Ryšavý, klenotník a majitel a zakladatel diamantového impéria ALO Diamonds.

Zároveň však upozorňuje na fakt, že podobné příležitosti k investování do šperků, jaké nabízí aktuální trh, jsou velkým lákadlem i pro podvodníky. „Varuji investory i zájemce o nákup šperků před internetovými podvodníky a pokutními prodejci. Mnoho z nich využívá zvýšeného zájmu o diamanty, či jiné likvidní investice a nabízejí padělky. Rozhodnete-li se tedy pro investici do diamantů, spolehněte se na autorizované prodejny a mezinárodní certifikáty. Podezřelé jsou velké slevy, spamové kampaně a platby předem bez možnosti verifikace zboží,“ vzkázal.
Pokud tedy zvažujete koupi šperků, jisté je, že momentálně je na to vhodný čas. Na otázku, jaký podíl v investičním portfoliu by měly šperky či diamanty tvořit, prozatím není zcela jednoznačná odpověď. Daňoví a investiční odborníci, i ti nejkonzervativnější se však shodují na spodní hranici 5 procent a odvážná doporučení v současnosti sahají až k 15 procentům hodnoty majetku.