Rady a NávodyOSB desky mají bohaté využití

OSB desky mají bohaté využití

OSB desky se mezi stavebníky těší nebývalé oblibě. A není se ani čemu divit. Jsou cenově dostupné, na pohled skvěle vypadají a k tomu jsou praktické a plně funkční.

Vyrobíte z nich nábytek, postavíte podlahu, stěnu i střechu. Zahradní domek, kurník i boudičku pro vašeho psího mazlíčka. Ve srovnání s ostatními materiály za velmi rozumný peníz. Což se v současné době, kdy ceny stavebních materiálů dosahují závratných výšin, cení, a to jak mezi kutily, tak i profesionály.

Co to je OSB deska?

Na začátek si pojďme ujasnit termíny. Pod pojmem OSB deska (z anglického oriented strand board) rozumíme speciálně upravenou desku, která vzniká slisováním několika vrstev dřevěných pilin, hoblin či plochých třísek ze smrku či borovice – většinou tří až čtyř. V podstatě se jedná o konkurenci desek z dřevotřísky. Ve srovnání s nimi jsou ale OSB desky mnohem kvalitnější, především ohebnější. Vynikají ale také tvarovou stálostí, pevností, a k tomu jsou i voděodolné. Tato kombinace z nich tak činí v podstatě ideální stavební materiál.

Technologie výroby

Technologie výroby OSB desek je jednoduchá. Třísky či hobliny se nejprve smísí s lepidlem, načež jsou za vysoké teploty slisovány do výsledné podoby. Dobrou zprávou je, že na trhu dnes už nenajdete OSB desky, při jejichž výrobě byl použit zdraví škodlivý formaldehyd. Místo něj se používají polyuretanové pryskyřice, které neškodí zdraví ani životnímu prostředí. V tomto ohledu tedy můžete být klidní.

Rozměry a tloušťka

Na trhu najdete OSB desky různých rozměrů i síly (10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm a 25 mm). Právě ta předurčuje její využití. Čím je deska silnější, tím je samozřejmě odolnější a snese i vyšší zatížení. Ale neplatí to vždy, záleží i na dalších faktorech, jako je rozmístění opěrných bodů. Obecně se dá říci, že na podlahy se nejčastěji volí desky 10, 12, 15 i 18 mm. To samé platí i na desky použité pro bednění střech. Co se rozměrů týče, ty standardní jsou 2 500 x 1 250 mm, případně 2 500 x 625/675 mm.

Prostředí

Dalším parametrem, na který byste se při výběru OSB desky měli zaměřit, je číslice, kterou má ve svém označení. Ta zase předurčuje prostředí, do něhož je daná deska určena. Do suchého prostředí, tedy do interiéru a všech zastřešených prostor s relativní vlhkostí vzduchu do 65 %, jsou vhodné desky OSB/2. Je-li vlhkost vzduchu v daném místě vyšší, zvolte spíše desky označené OSB 3. Extrémně vlhkému prostředí pak skvěle odolávají desky OSB 4.

S rovnou hranou, či perodrážkou?

Máte v plánu si z OSB desek postavit podlahu? V tom případě upřednostněte ty s perodrážkou, která je zárukou, že jednotlivé díly do sebe perfektně zapadnou. V ostatních případech zřejmě zvolíte desky s kolmými hranami. Na trhu ale najdete i desky s obroušeným hladkým povrchem připraveným pro další úpravu. Ta pak skýtá nemalý prostor pro fantazii. Taková deska, například v podobě stěny, se pak může stát středobodem interiéru. Z toho důvodu se stává častou volbu interiérových designérů.

Možnosti povrchové úpravy

Zde záleží na tom, zda se jedná o desky pro použití v exteriéru či interiéru. Zatímco desky do exteriéru je na místě impregnovat a opatřit je ochranným nátěrem proti plísním a dřevokazným houbám, desky do interiéru je třeba v první řadě obrousit (nebo si pořídit již ty obroušené). Takto upravené desky je pak možné natírat celou řadou barev a laků a jejich prostřednictvím docílit vámi preferovaného odstínu.

Na kolik vyjdou?

Již v úvodu tohoto článku jsme se zmínili, že OSB desky jsou z finančního hlediska velmi dostupným stavebním materiálem. Nejlevnější OSB od Kupdrevo vás vyjdou na necelých 380 Kč za kus. Čím je deska silnější, tím je i dražší. Při nákupu většího množství vás pak samozřejmě čeká velkoobchodní sleva. Zmíněný e-shop (kup-drevo.cz) navíc momentálně vybrané desky nabízí s téměř padesátiprocentní slevou, díky níž níž takový zahradní domeček postavíte za hubičku.

- Reklama -Newspaper